На головну сторінку  На головну сторінку
Написати
лист  Написати лист
 Добавить в избранное

Культурно-просвiтницька дiяльнiсть

Одним з основних напрямків діяльності  Національного заповідника “Хортиця” є рекреаційна та науково-просвітницька робота, яка згідно з Статутом заповідника, включає в себе:
- створення умов для організованого культурно-пізнавального і оздоровчого відпочинку відвідувачів Національного заповідника “Хортиця” засобами оптимальної рекреаційної організації території та побудови рекреаційних об’єктів;
- здійснення екскурсійного, лекційного обслуговування населення;
-  проведення масових заходів;
- здійснення еколого-освітньої діяльності на території об’єктів природо-заповідного фонду відповідно до чинного законодавства;
- надання широких рекреаційних послуг населенню.
edu.1
Розвитку рекреаційного обслуговування населення на території заповідника сприяють: унікальні природні ресурси (поєднання майже усіх ландшафтних зон України на острові, обширна акваторія Дніпра, живописні краєвиди Хортиці), наявність історико-культурних об’єктів на о. Хортиця та прилеглих до нього скелях і островах Байда, Дубовий, Ростьобін, Три Стоги, Середня, Близнюки та урочище Вирва,  наявність транспортних  шляхів та кліматично-рекреаційні характеристики території Національного заповідника “Хортиця”, а це і тривалість безморозного періоду, і надзвичайно велика кількість прогулянково-екскурсійних днів, і досить  тривалий  термін пляжно-купального сезону (150 днів на рік ).
На основі використання різноманітних кліматичних, природних, історико-культурних ресурсів острова створено мережу з 26 рекреаційних закладів  довгострокового та короткочасного  перебування відвідувачів заповідника (7 санаторіїв, 3 ресторани, 8 баз відпочинку, 1 дитячий табір, 2 театри, 2 готелі, 3 водні станції). Загальна кількість місць в  цих закладах становить приблизно 1900, в яких, протягом року оздоровлюються та відпочивають  тисячі мешканців та гостей міста. Однак , стан матеріально-технічної бази функціонуючих рекреаційних установ значно відстає від світових стандартів у цій сфері і потребує капітального комплексного переобладнання та підвищення рівня сервісу; розширення додаткових  послуг .
 Контроль за  рекреаційним  землекористуванням здійснюється  адміністрацією Національного заповідника "Хортиця" на основі діючих угод  про співпрацю та охоронних договорів.
В напрямку науково-просвітницької роботи співробітники заповідника здійснюють екскурсійне та лекційне обслуговування населення, проводять масові заходи.
Головною формою науково-просвітницької роботи  заповідника є екскурсія. Науковцями заповідника на сьогодні створена програма для комплексного екскурсійного відвідування та туристичного обслуговування  відвідувачів, яка включає в себе:
- оглядову екскурсію по експозиції Музея історії запорозького козацтва ;
- екскурсію по відкритих фондах ;
- урок-екскурсію ;
- ігри-екскурсії для дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку ;
- тематичні екскурсії :
   “Археологічні пам’ятки Хортиці “
 “Військове мистецтво”
 “Культура та побут козацтва”
 “Для обираючих шлюб”
- позамузейні екскурсії:
• пішохідні по східному та західному узбережжям ;
• тематичні:   - “Вартові тисячолітть” (в лапідарії ) ,
- “Оленій ріг” (екологічна ),
- по сакральних пам’ятках о.Хортиця,
- водна екскурсія по р.Дніпро навколо о.Хортиця;
• дитячу пішохідну екскурсію по північно-східній частині о.Хортиця;
• комплексну екскурсію  “Події 972 року “
edu.2
Національний заповідник “Хортиця” є одним з найцікавіших туристичних об'єктів України.  Тільки у 2002 році заповідник відвідало 217.460  чоловік, 30.736  з яких- іноземці, науковцями культурно-просвітницького відділу та відділу музею історії запорозького козацтва проведено 7426  екскурсії.
 В напрямку лекційної роботи співробітниками Національного заповідника "Хортиця" розроблені наступні тексти лекцій: “Історія запорозького козацтва”, “О.Хортиця – Національна святиня України”, “Минувщина запорозького краю в дослідженнях Я.П. Новицького”, “Образ козака в думах та піснях народу”, “Традиційні свята України” (зимовий цикл), “Природа о.Хортиця”, “Археологічні пам’ятки о.Хортиця”, “Освіта на Запоріжжі  16-18 ст.”, “Український народний та церковний спів”, “Становлення українського іконопису”, “Скіфи на Хортиці”, “Вбрання української жінки доби козацтва  16-18 ст.”, “Козак  Мамай – безсмертний образ України”.
 Ефективною формою просвітницької роботи в Національному заповіднику "Хортиця" є організація та проведення масових заходів: різноманітних акцій та музейних свят.
 В Музеї історії запорозького козацтва  та  на  території  о. Хортиця співробітники культурно-просвітницького відділу проводять масові заходи, тематика яких відповідає напрямкам діяльності Національного заповідника "Хортиця".
 Традицією заповідника стало проведення спільно з учбовими закладами таких  свят: Шевченківські дні (березень), День довкілля (квітень), День охорони історичних та пам'ятних місць (квітень), Міжнародний день музеїв (травень), Всесвітній день охорони навколишнього середовища (червень), День козацтва (жовтень).
           Форми проведення масових заходів наступні: тематичні вечори, вікторини, конкурси, святкові концерти, акції, фестивалі ,  етнографічні свята (Різдво, Великдень, Купальське свято, Покрова) та інші.
Заходи  проводяться як в приміщенні музею, так і на території о.Хортиця.
Одне з головних завдань Національного заповідника “Хортиця” є збереження та поширення відомостей про пам'ятки історії та культури з метою успадкування духовного багатства народу сучасниками, формуванню їх особистості, світосприймальних орієнтацій. З цією метою заповідник проводить  роботу зі школярами та молоддю.
  Учні та студенти вузів міста Запоріжжя приймають участь в археологічних експедиціях, а також в акціях природоохоронного (екологічного) спрямування, таких як:
- заходи по благоустрою території о.Хортиця (березень –травень);
   -екодесанти по очищенню території острову від побутового сміття   ( квітень –жовтень);
  - заходи по припиненню ерозійних процесів (березень-квітень жовтень-листопад);
- роботи по підсіву насіння степових видів рослин  та спостереження за їх розвитком;
-роботи по репатріації рідкісних видів рослин на території заповідника.
Національний заповідник “Хортиця” підтримує постійні зв’язки з науковими установами, учбовими закладами, громадськими і творчими організаціями та окремими особами, залучає їх до участі в роботі заповідника, надає консультативну і методичну допомогу, систематично інформує через засоби масової інформації громадськість про свою діяльність. 
На головну сторінку На початок сторінки
copyrights © 2006 www.hortica.org.ua