На головну сторінку  На головну сторінку
Написати
лист  Написати лист
 Добавить в избранное

Фонди НХЗ

Комплектування фондів.

 Фондова робота у заповіднику покладена була  від початку на відділ фондів та реставрації, головні напрямки роботи якого: облік предметів, забезпечення їх збереженості, у тому числі і шляхом реставрації, та наукове дослідження.
 З жовтня 1970 до першої половини 1973 року фонди заповідника активно комплектуються предметами з козацької тематики:  зброєю або її фрагментами,  побутовими предметами, церковними речами та стародруками, предметами нумізматики, датованими ХУІ-ХУШ ст. Налагоджуються контакти з провідними музеями та іншими установами України та Росії. Так у грудні 1971 року від Львівського історичного музею заповідник отримав 29 предметів, у тому числі портрети польськиx королів та гетьманів, холодну та вогнепальну зброю ХVII-ХVIII ст. П'ять копій з акварелей Мюнца передав Московський комбінат діорамно-макетних і художньо-виконавчих робіт. Встановлюються тісні контакти з місцевими краєзнавцями, археологами-аматорами (у т.ч. з В.М.Шовкуном, О.В.Бодянським) та колекціонерами Запоріжжя, Києва, Львова, Одеси, Москви, Ленінграда тощо.
 З другої половини 1973 року фонди починають комплектуватись предметами радянської доби, серед яких документи і особисті речі учасників громадянської та Великої Вітчизняної війн, передовиків виробництва, делегатів партійних, комсомольських та профспілкових з'їздів,  вироби і документи провідних підприємств м.Запоріжжя  (заводів “Запоріжсталь”, Дніпроспецсталь”, автозаводу “Комунар” тощо), фотографії та афіші закладів культури міста (обласний український музично-драматичний театр ім.М.Щорса, театр ляльок, концертний зал ім.М.Глінки ). Серед предметів, які надійшли до фондів у 1980-х роках видання, присвячені будівництву Дніпрогесу,  спогади і фотоальтбоми відомого мостобудівника М.О.Артеменка, дореволюційні фотографії мешканців м.Олександрівська (з 1921 р. – Запоріжжя).
 Треба зауважити, що хоча поповнення фондів предметами козацької тематики не припинялось, але проводилось воно у наступні роки значно повільнішими темпами. Результатом перепрофілювання музею на Музей історії міста Запоріжжя стало те, що втрачено було час і витрачено чимало коштів на придбання предметів, які не мають ніякого відношення до запорозького козацтва, і тому сьогодні більше двох третин предметів, які стоять на обліку у фондах заповідника, є непрофільними для Музею історії запорозького козацтва. Після розпаду СРСР музею було повернуто його первинну назву. В умовах підготовки до реекспозиції музею та будівництва історико-культурного комплексу “Запорозька Січ” на о.Хортиці адміністрація і науковці Національного заповідника “Хортиця”  докладають значних зусиль для поповнення фондів.

На головну сторінку На початок сторінки
copyrights © 2006 www.hortica.org.ua