На головну сторінку  На головну сторінку
Написати
лист  Написати лист
 Добавить в избранное

Архів новин

29.01.2008 В Музеї історії запорозького козацтва відкрилися дві виставки

У Музеї історії запорозького козацтва відкрилися одночасно дві нові виставки,  присвячені козацькій зброї та  роботі художників на Всеукраїнських пленерах 2003-2007 років.

У всі часи історії людства в матеріальній культурі зброя посідала особливе місце. Саме ставлення до зброї є показовим щодо рівня освіченості та культури. У предметах озброєння яскраво проявилися найбільші художні, мистецькі уподобання людей, їх найвидатніші технічні та матеріальні досягнення. Всі ці ознаки у ставленні до зброї були притаманні і запорозькому козацтву.

Саме зброї доби козацтва присвячено виставку, створену за матеріалами колекції О.Б.Черняка. Тут представлено понад 40 одиниць озброєння, які охоплюють період з XVI по XIX ст., з них 32 предмети з приватної колекції, решта - експонати з фондозбірки Національного заповідника "Хортиця".

На виставці експонуються зразки холодної та вогнепальної зброї, захисний обладунок.

Вогнепальна зброя представлена пістолями, які походять із Західної Європи, Балкан та Туреччини та мисливською рушницею із Західної Європи.

На виставці експонується кілька типів шабель, більшість з них східного походження. Шабля буда одним з найпоширеніших видів холодної зброї у запорозького козацтва у XVII-XVIII ст.. Експонуються на виставці і ятагани, як один із найпоширеніших видів зброї Османської імперії, одного з головних супротивників запорозького козацтва. Для порівняння представлено найбільш популярні види зброї інших країн - російська та французька шпаги, меч з Індії.

Особливе місце посідає на виставці захисний обладунок.

Окрім бойової на виставці експонується і мисливська зброя. Це три ножі – хіршфангери (2 з них разом з піхвами) та рушниця-штуцер).

Художнє рішення виставки "Зброя доби козацтва" – Марини Товкач

Виставка буде працювати  півроку.

В подальшому Музей історії запорозького козацтва планує продовжувати своє співробітництво з Олександром Борисовичем Черняком.

Після закінчення роботи виставки предмети з приватної колекції залишаться у Музеї історії запорозького козацтва.

********************************************************************

Звітна виставка Всеукраїнських планерів 2003-2007 р.р в межах заходів, присвячених 45-річниці заснування Запорізької організації Національної Спілки художників України, презентує Всеукраїнський мистецький захід –  пленер «Хортиця крізь віки», який проводиться в м. Запоріжжі з 2003 року Запорізькою організацією Національної спілки художників України. Пленер проводиться за підтримки Міністерства культури і туризму України, Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізької міської виконавчої ради, Управління культури Запорізької обласної державної адміністрації, Управління культури м. Запоріжжя.

           В 2005 році звітна виставка пленерів експонувалася в Будинку художників АСХУ в м. Києві, в Черкасах, Кіровограді, Херсоні. В пленерах взяли участь митці з усіх регіонів України та зарубіжжя, які працюють в різноманітних жанрах образотворчого мистецтва: живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва.

           Учасники пленеру мали можливість подорожувати та творчо працювати в заповідній частині легендарної Хортиці, відвідати Національний заповідник Кам’яна Могила, історико-культурний комплекс «Запорозька Січ», Музей  історії запорозького козацтва, Савур – Могилу, зустрічатися з істориками, краєзнавцями, що надихало їх на твори, присвячені героїчній історії України, її козацької слави, запорозької вольниці, проникнуті духом степів Дикого Поля.

           Деякі ці твори ми маємо змогу побачити і в виставкому залі Музею запорозького козацтва. Ця виставка організована за ініціативи Запорізької спілки художників.

           На виставці представлені твори народного художника України, лауреата Державної премії ім. Шевченка Володимира Патика (Львів), заслужених художників України Віктора Битаріва (Харків), Богдана Ткачика (м. Тернопіль), Олексія Полякова (м. Донецьк), членів спілки художників Олександра Димка (Луцьк), Елеонори Габової – Димка (Луцьк), Галини Сапегіної (Запоріжжя), Миколи Мироненка (Бердянськ).

29.01.2008

  Останнім часом у різних друкованих та електронних ЗМІ з’явилася інформація щодо незаконно пробурених свердловин, вільно гарцюючих коней, які руйнують могили на цвинтарях та витоптують степ та  будівництво конюшень у заповідній зоні,  австралійські дуби, які було висаджено меценатами, об’єктів, на будівництво яких немає дозволу, а також  про те що пам’ятник  Українській Писанці – розбили вандали, і взагалі,  наглядова рада та нова дирекція НЗ «Хортиця» планує її знести. Розтлумачимо кожний пункт окремо.
  Щодо питання, пов’язаного із сесією обласної ради, де було прийнято рішення передати фірмі «Імідж-Холдинг» права на користування свердловиною поблизу поселення Протолче. На сьогодні в Україні в межах заповідних територій відома практика облаштування джерел та свердловин з метою забезпечення лікувальними мінеральними водами відвідувачів. Серед найбільш відомих прикладів - води «Моршинська» та «Трускавецька».
  Згідно Генерального плану розвитку Національного заповідника «Хортиця» заплановано розвиток та реконструкція джерел водопостачання та облаштування колодязів, свердловин і т.п. У 2005 – 2006 роках Заповідником разом з представниками ТМ «Хортиця» була розроблена програма «Хортицькі джерела», яка передбачає обладнання існуючих та створення нових джерел питної води для забезпечення відвідувачів заповідника та створення відповідної інфраструктури.
   У 2006 році, з урахуванням всіх вимог законодавства України, на замовлення Національного заповідника було облаштоване джерело в районі урочища «Протолче» поруч із зоною абсолютної заповідності. Свердловина з 2007р. знаходиться на балансі Національного заповідника «Хортиця» згідно Акту приймання-передавання робіт. Балансова вартість споруди з обладнанням складає 109869,93 грн.
   З метою якісного утримання та зебезпечення ефективного використання даного об’єкту, джерело планується передати на правах оренди ДП «Імідж Холдінг» Акціонерної компанії «Імідж Холдінг АпС». Залучені додаткові кошти за оренду будуть використовуватись для розвитку та збереження історичних та природних комплексів Заповідника. Забезпечення усіх відвідувачів та туристів джерельною питною водою буде здійснюватись безкоштовно. Національний заповідник «Хортиця» не планує продажу чи будь-яким іншим чином відчуження даного об’єкту та території.
  Законне користування свердловиною можливе лише після отримання відповідних рішень на погоджень, в тому числі сесії Обласної ради. Ліцензії на право офіційного видобутку води видає Міністерстов охорони навколишнього середовища України. Лише за наявності усіх дозвільних документів та ліцензій можливе законне використання джерела питної води. (Документація додається)
  Поширилася інформація про те, що на території острова Хортиці вільно розгулюють коні та знищують степову рослинність острова. Не  для кого не таємниця, що на Хортиці є коні, вони знаходяться на території ПП «Кінного театру» і за ними ведеться постійний догляд. Також ця тварина є невід’ємною частиною підрозділу кінної міліції, яка допомагає співробітникам служби режиму заповідника охороняти територію.  Що ж до того, що коні зовсім чужі для екосистеми Хортиці і їх присутність наносить шкоду острову, то хочеться процитувати посла імператора Священої Римської імперії  Еріха Лясоту: «Отсюда до Хортицы – прекраснаго, гористаго, обширнаго и веселаго острова, имъющаго около двухъ миль въ длину и дълящаго русло Днъпра на двъ ровныя части, 1/2 мили. Здъсь мы провели ночь. На этомъ островъ козаки держать зимою своихь лошадей...» [Мемуары относящиеся к истории Южной России. Вып.1 (XVI ст): [Дневник  Эриха Ляссоты из Стеблева]. – К., 1890, С.166].   Коментарі зайві.
  Про елітні конюшні, які нібито збираються зводити у заповідній зоні Хортиці (поселення Протолче). Наразі, окрім так званого Зеленого будиночка, що дійсно знаходиться у цій природно-заповідній зоні, нічого іншого не будується і будуватися не буде. 
  Як пише одна із газет, під час акції, яка проходила за Указом Президента України щодо озеленення країни, висадили непритаманний рослинності острова південноамериканський дуб (червоний дуб). Зауважимо, що до висадки дубів, працівники заповідника підійшли з наукової точки зору. Про те, що на острові ростуть дуби, згадували відомі дослідник острова Д. Яворницький та Я. Новицький.  У своїх дослідженнях вони говорять про такий вид дуба як червоний. Саме цей вид, характерний для Хортиці, і  було висаджено під час акції.
  Доводимо до відома, що пам’ятнику Українській  Писанці ніякої шкоди не завдано. Так, під силою природних умов фарба, яка довго на граніті не тримається, облущилася. Букви  у напису «Козацькому роду –  нема переводу» були зроблені з недовговічного матеріалу, тому під дощем та снігом розсипалися. Але саме яйце стоїть ціле-цілісіньке. На методичній раді Національного заповідника було вирішено згодом зняти цей напис, бо воно має двояке значення.  А Наглядова рада, яка пройшла 14.01.08р.  займалася програмою розвитку заповідника та не розглядала питання знесення Писанки. Тому  пам’ятник ніхто прибирати з території острова не збирається.
  Що ж до будівель, споруд, баз відпочинку і т.п., які знаходяться на території заповідника «Хортиця», то усі вони під пильною увагою дирекції заповідника та юридичного відділу. Усі роботи, які пов’язані з укладанням документації (договори, оренда) проходять прозорим шляхом.

18.01.2008 Інформація щодо свердловин на території Національного заповідника «Хортиця»

На сьогодні в Україні в межах заповідних територій відома практика облаштування джерел та свердловин з метою забезпечення лікувальними мінеральними водами відвідувачів. Серед найбільш відомих прикладів - води «Моршинська» та «Трускавецька».

Згідно Генерального плану розвитку Національного заповідника «Хортиця» заплановано розвиток та реконструкція джерел водопостачання та облаштування колодязів, свердловин і т.п. У 2005 – 2006 роках Заповідником разом з представниками ТМ «Хортиця» була розроблена програма «Хортицькі джерела», яка передбачає обладнання існуючих та створення нових джерел питної води для забезпечення відвідувачів заповідника та створення відповідної інфраструктури.

            У 2006 році, з урахуванням всіх вимог законодавства України, на замовлення Національного заповідника було облаштоване джерело в районі урочища «Протолче» поруч із зоною абсолютної заповідності. Свердловина з 2007р. знаходиться на балансі Національного заповідника «Хортиця» згідно Акту приймання-передавання робіт. Балансова вартість споруди з обладнанням складає 109869,93 грн.

            З метою якісного утримання та зебезпечення ефективного використання даного об’єкту, джерело планується передати на правах оренди ДП «Імідж Холдінг» Акціонерної компанії «Імідж Холдінг АпС». Залучені додаткові кошти за оренду будуть використовуватись для розвитку та збереження історичних та природних комплексів Заповідника. Забезпечення усіх відвідувачів та туристів джерельною питною водою буде здійснюватись безкоштовно. Національний заповідник «Хортиця» не планує продажу чи будь-яким іншим чином відчуження даного об’єкту та території.

Законне користування свердловиною можливе лише після отримання відповідних рішень на погоджень, в тому числі Сесії Обласної ради. Ліцензії на право офіційного видобутку води видає Міністерстов охорони навколишнього середовища України. Лише за наявності усіх дозвільних документів та ліцензій можливе законне використання джерела питної води.

 

20.12.2007 Створено тимчасову комісію з питань діяльності Національного заповідника «Хортиця»

Рішенням Запорізької міської ради створено тимчасову комісію з питань діяльності Національного заповідника «Хортиця». Вона покликана здійснювати контроль за дотриманням законності при вирішенні питань життєзабезпечення заповідника, погоджувати питання про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення та захисту прав громадян, які проживають на о. Хортиці.

До складу комісії ввійшли 11 депутатів міської ради: Черняк Є.О., Котов В.І., Маринюк Л.В., Острянський В.І., Деркач Н.М., Корнієць О.В., Самарський Т.С., Походенко С.В., Петренко В.П., Пшигоцький С.В., Малий Р.І.

На першій зустрічі членів комісії з керівництвом заповідника було озвучено ряд  питань, які потребують негайного вирішення:

-                          порядок заключення договорів на оренду землі в межах заповідника та створення реєстру землекористувачів;

-                          питання власності майна на території НЗХ та введення реєстру об’єктів нерухомості (через БТІ);

-                          приватизація житла на острові, питання самосудів та тих жителів, яким вже видано житло у місті, але вони й досі мешкають на Хортиці;

-                          фінансування окремих програм (міських) – організація збору та вивозу сміття, охорона території;

-                          питання транспортного сполучення.

Як було вирішено на засіданні постійної комісії з питань Національного заповідника «Хортиця», такі зустрічі будуть проходити щосереди.

04.12.2007 Адміністрація Національного заповідника «Хортиця» продовжує боротьбу проти незаконного будівництва.

Боротьба проти несанкціонованого будівництва на Хортиці розпочалася давно, але до  рішучих дій адміністрація заповідника не вдавалася до сьогоднішнього дня.  

Акція з ліквідації незаконно збудованого паркану розпочалася 24листопада 2007 року.  Тоді, демонтувати його не вдалося через активний опір представників ТОВ «Преміум-2003». Тоді ж  на прес-конференції, обласна інспекція архітектурно-будівельного  контролю, зобов’язала  ТОВ «Преміум-2003» у тижневий термін прибрати зведену огорожу  з території колишньої бази «Січ».

Але совість у  представників ТОВ «Преміум-2003» не заговорила, і протизаконний паркан залишився стояти непорушний.

Сьогодні, 4 грудня,  після тижневої перерви, за ухвалою Ордженікідзевського суду, щодо виконання подання Запорізької природоохоронної міжрайонної прокуратури  від 18.10.07 (про приведення земельної ділянки, де розташовано будівельне сміття, незаконно побудовано паркан та інше, до стану, який відповідає вимогам законів України «Про природно-заповідний фонд України», «Про охорону культурної спадщини», Положення «Про загальногеологічний заказник загальнодержавного значення «Дніпровські пороги»), адміністрація заповідника прийняла рішення самостійно розібрати паркан.

Представники громадських організацій, жителі Запоріжжя та співпрацівники заповідника, у присутності правоохоронних органів,  залюбки демонтували огорожу, яка перекривала доступ звичайних жителів міста та області, туристів до пляжу, через яку нанесено непоправної шкоди рослинам,  історично-цінній землі (балкам Каракайка та Громушина).  

Під час акції двома невідомими було вчинено напад на директора Національного заповідника Максима Остапенка та представників засобів масової інформації. Завчасно зреагувавши, жителі міста, які допомагали розбирати паркан, затримали зловмисників (наразі подано заяву  до правоохоронців щодо скоєного нападу).

Директор заповідника офіційно заявив, що у зв’язку з розгортанням акції з ліквідації незаконного паркану почалися погрози керівництву  та працівникам заповідника, журналістам, які висвітлюють цю тему. Тому наразі адміністрація Національного заповідника «Хортиця»  звернулася   до правоохоронних органів розібратися у даній ситуації та покарати винних.

На прес-конференції директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко зазначив, що у разі перешкоджання виконання подання прокуратури,   адміністрація буде звертатися до вищих інстанцій, які б звернули увагу на протиправні дії рейдерів та допомогли у боротьбі проти них. 

 «Звертаюся до всіх, що цю вакханалію треба припинити, всіма законним шляхами, у іншому випадку від Хортиці залишиться невеличка смуга зона абсолютної заповідності, а інша територія буде забудована приватними маєтками».

 

29.11.2007 NB! Призначено нового генерального директора заповідника.

О 12 годині 29 листопада 2007 року трудовому колективу було офіційно представлено нового генерального директора Національного заповідника "Хортиця". Ним став Максим Анатолійович ОСТАПЕНКО, який до цього часу виконував обов"язки керівника установи.

Текст Наказу Міністерства культури і туризму України оприлюднила заступник Голови Державної служби з питань охорони національної культурної спадщини Марина ГРОМОВА.

 


Міністерство культури і туризму України

НАКАЗ

 

М. Київ

 

26.11.2007 р.                                                                                                661/0/17-07

 

 

Про призначення Остапенка М.А.

 

 

 

Н А К А З У Ю

 

Призначити ОСТАПЕНКА Максима Анатолійовича з 26 листопада 2007 року на посаду генерального директора Національного заповідника "Хортиця" за контрактом.

 

Підстава: заява Остапенка М.А., контракт від 26.11.2007 р. №385.

 

 

Міністр                                                                       Ю.П. Богуцький


 

26.11.2007 Рейдерство на Хортиці!

Адміністрації заповідника перешкоджають працювати.

Вперше в історії заповідника, 24.листопада 2007 року, за участю громадськості, представників козацьких формувань, місцевої влади та правоохоронних органів, адміністрація заповідника  провела акцію з ліквідації несанкціонованого будівництва та показала, що священна та історична земля має господаря, який не дозволить «роздеребанить» її по шматочкам.

Неодноразово адміністрація Національного заповідника «Хортиця» проводила зустрічі з місцевою та обласною владою, правоохоронними органами, засобами масової інформації, на яких піднімала питання несанкціонованого будівництва  на самовільно зайнятих земельних ділянках острова Хортиці. Проте, не дивлячись на усі заходи влади та керівництва заповідника, у тому числі  Указу Президента України Віктора Ющенка "Про невідкладні заходи щодо розвитку Національного заповідника "Хортиця" від 29 квітня 2005 року, земельне рейдерство на Хортиці процвітає у вигляді парканів та двоповерхових «хатинок»  на особливо цінних землях державного значення. Порушники не зважають на приписи та вимоги прокуратури, ігнорують судові засідання. Користуючись  сумнівними судовими рішеннями, вони  стають міліонерами, розпродуючи «своє майно» та «землю» вартістю по  700 у.о. за кв.м. Можна з упевненістю сказати, що зважаючи на недосконалість законів, судову систему та корумпованість чиновників, не за горами той день,  коли замість пишного хортицького буяння зелені, чистої джерельної води, піщаних пляжів, жителі острова, міста та області, туристи, побачать маєтки, з n- метровими парканами  та воєнізованою охороною,  ресторани, приватні пляжі і т.п. Земля Хортиці, яка на кожному кроці зберігає досліджені та ще не розвідані таємниці історії наших попередників, буде слугувати не громадськості, а окремим олігархам.

Розуміючи усю складність ситуації та її жахливі наслідки, адміністрація Національного заповідника «Хортиця» разом з владою області та міста докладає усіх зусиль, щоб перешкодити цьому.

 Так,  18.10.2007 року Національний заповідник «Хортиця» отримав подання Запорізької природоохоронної міжрайонної прокуратури в порядку ст.23-1 КПК України про усунення причин та умов, що сприяли вчиненню злочину. В ньому зазначено, що на території колишньої бази відпочинку «Січ» (особливо цінні землі) відбувається будівництво паркану  на самовільно зайнятій земельній ділянці, що здійснюється при перевищенні службових повноважень посадовими особами ТОВ «Преміум-2003». Треба зазначити, що  це товариство, маючи право власності на об’єкти нерухомості на цій території, не має документів на землю, і на сьогодні фактично провели незаконний  захват цієї земельної ділянки.

Останньою краплею стало те, що посадові особи ТОВ «Преміум-2003» порушили конституційні права громадян України та гостей нашої держави на відпочинок, перекриваючи їм доступ до пляжної зони ЗАПОВІДНИКА.

Під час акції представники ТОВ «Преміум-2003» чинили опір та не допускали техніку заповідника до незаконно збудованого паркану. Тому, на прес-конференції було озвучене рішення обласної інспекції архітектурно-будівельного контролю, що у тижневий термін, ТОВ «Преміум-2003» повинне прибрати зведену огорожу  з території колишньої бази «Січ». У разі невиконання цих вимог, адміністрація заповідника звернеться з позовом до суду та у присутності судових виконавців демонтує паркан самостійно.

19.10.2007 Оголошення !

                                 Міністерство культури і туризму України

                                Національний заповідник “Хортиця”

                                                       Наказ
_____________________________________________________________________________

№ 341-к від 18.10.07
              
Про виконання обов’язків
генерального директора


       У зв’язку  із звільненням Сушка Костянтина Івановича з посади генерального директора Національного заповідника Хортиця з 17.10.2007р.на підставі наказу Міністерства культури і туризму України «Про звільнення        Сушка К.І.» від 04.10.2007р. № 571/0/17-07, та на виконання п. 3 вказаного наказу,

ПРИСТУПАЮ

 до виконання обов’язків генерального  директора Національного заповідника «Хортиця» з 18.10.2007р.
Посадовий оклад - згідно штатного розпису.


         Н А К А З У Ю:

  Бухгалтерії здійснити розрахунок з Сушком Костянтином Івановичем, здійснити компенсацію за період з  31.03.2005р. по 31.03.06р. за 2 календарні дні  та з 31.03.2007 по  17.10.2007р. – з розрахунку 31 календарний день.

             Підстава: Наказ Міністерства культури і туризму України від 04.10.2007р.   № 571/0/17-07.


В.о. генерального директора
Національного заповідника
“Хортиця”                                                                       М.А.Остапенко

19.10.2007 No comments!

             МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ УКРАЇНИ


                                      НАКАЗ

04.10.2007                                      № 571/0/17-07

                                       м.Київ

Про звільнення Сушка К.І.


                                      НАКАЗУЮ:
1. Припинити дію контракту від 31.03.05 №247, укладеного між Міністерством культури і мистецтв України в особі Міністра Білозір Оксани Володимирівни та Сушком Костянтином Івановичем, призначеним на посаду генерального директора Національного заповідника "Хортиця", за неналежне виконання пунктів 2.1.1, 2.1.2, 2.1.10, 2.1.15 контракту.
2. Звільнити Сушка Костянтина Івановича 17 жовтня 2007 року з посади генерального директора Національного заповідника "Хортиця", згідно з п.8 ст.36 КЗпП України.
3.Покласти виконання обов'язків генерального директора Національного    заповідника "Хортиця" на Остапенка М.А., заступника генерального директора закладу з наукової роботи.

Підстава: довідка за результатами здійснення комплексної перевірки діяльності Національного заповідника "Хортиця", проведеної згідно із наказом МКТ від 04.06.06 №594/0 /16-07, рішення наглядової ради Національного заповідника "Хортиця" від 29.08.07.


   Міністр                                             Ю.П.Богуцький
 

13.08.2007 У Музеї історії козацтва відкрилася нова виставка

Музей історії запорозького козацтва запрошує усіх бажаючих на відкриття нової виставки присвяченої історії запорозьких земель після зруйнування Січі.

Після зруйнування Запорозької Січі у 1775 р. на Півдні України виникла досить напружена соціальна та військова ситуація: з одного боку - уряд позбавив себе боєздатного контингенту запорожців, а з іншого – колишні запорожці втратили частину своїх привілеїв, що приводило до конфліктних ситуацій. Чергове загострення стосунків з Туреччиною змусило російський уряд прискорити вирішення проблеми. І як наслідок було прийнято рішення про утворення нових козацьких формувань. Одним із таких формувань стало Азовське козацьке військо (1832 – 1862), очолене Гладким Йосипом Михайловичем. В 1862 р. азовці починають переселятися на Кубань, ставши частиною Кубанського козачого війська.

На виставці «Запорозькі землі після ліквідації Січі», представлено оригінальні документи з зображенням гербу Й. Гладкого, черкеска кубанського козака, типи шашок, кинджали, тощо.

Друга частина виставки висвітлює міську культуру Олександрівська ХІХ – поч. ХХ ст. Відвідувачі поринуть в часи, коли старий Олександрівськ почав потужно розвиватися не тільки у галузі підприємництва, але і у культурній сфері. Як одягалися модники і модниці тих часів, якими предметами побуту користувалися жителі міста – все це Ви зможете побачити в нашому Музею.

Запрошуємо усіх бажаючих!

01.08.2007 Суботники – це не тільки добра справа...

Суботники – це не тільки благородна справа. Після таких заходів можна побачити рівень нашої культури та вихованості. І  цей рівень  ще дуже далекий від європейського...

На території Хортиці з 24 по 28 липня запоріжці провели ряд суботників. Прибирання побутового сміття в балці Громушиній, на території колишньої бази відпочинку Алюмінієвого комбінату,  в плавневій частині о. Хортиці         (вздовж узбережжя озер Піщаного та Кам'яного, від бази відпочинку ЗДІА до насипу колишнього залізничного шляху),  на території ІКК "Запорозька Січ"  на жаль були дуже результативними. Чому на жаль? А тому, що  відпочиваючі ніяк не можуть навчитися збирати після себе сміття. Отже, в результаті було зібрано та вивезено 150 мішків і  2 вантажівки побутового сміття.

Організаторами суботників стали організація  ВМТЗ "Збережемо та відродимо культурну спадщину України", міський центр зайнятості і адміністрація Національного заповідника "Хортиця".

10.07.2007 Оголошення

21.07. 2007 року на території остова Хортиця (балка Музичина) організація Запорозького Крайового Вогнища Рідної Православної Віри проведе святкове дійство на честь  слов'янського бога Перуна. Святкування пройде з 18-00 до 23-00. У програмі: обрядодійство, козацькі розваги, пісні, танці.

Запрошуємо усіх бажаючих.

Телефон для довідок: 217-41-81

10.07.2007 Чи стане заповідник "Хортиця" восьмим чудом Світу?

Для Національного заповідника "Хортиця"  сьоме липня ознаменувалося не тільки святкуванням Івана Купала, а й нагородженням пов'язаного з перемогою  у І турі Всеукраїнської акції "Сім чудес України". На урочистому заході, який проходив у парку "Софіївка" (м. Умань Черкаської області), Голова Оргкомітету акції Микола Томенко  поздоровив  з перемогою та вручив пам'ятну відзнаку працівникам заповідника. Всього ж  у акції брали участь 100 претендентів з усіх регіонів України, а до першого туру потрапили 21 номінант. Голова Оргкомітету відзначив, що до цього переліку увійшли пам'ятки, котрі представляють весь період історії України - від найдавніших часів до ХХ століття. Микола Томенко висловив впевненість, що участь пам'яток архітектури у цій акції сприятиме їх популяризації серед вітчизняних туристів. У свою чергу, це мало би стати і стимулом для місцевої влади - реконструювати туристичні об'єкти, створювати відповідну інфраструктуру. Микола Томенко зазначив, що наразі, на сайті www.7chudes.in.ua,  розпочалося  голосування за 7 чудес України, яке  триватиме до 20 серпня. Тому бажаючі бачити острів Хортицю серед семи найпопулярніших чудес України можуть скористатися цією нагодою.

«Сім чудес України» є логічним продовженням низки акцій під гаслом «Пізнай Україну!», які проходили з метою допомогти пізнати Україну з її неповторними краєвидами, цікавою історією та багатими туристичними і відпочинковими можливостями.

21.06.2007 Центр зайнятості провів суботник на Хортиці

Національним заповідником «Хортиця» 21червня 2007 року спільно з міським центром зайнятості було проведено акцію з прибирання о. Хортиці від сміття.

У акції брало участь 150 чоловік. Було прибрано узбережжя Старого Дніпра від  балки  «У перевозу» до балки Каракайки.

В результаті було зібрано близько 3 вантажівок сміття, яке захоронено на полігоні побутових відходів, завдяки благодійницькій допомозі ТОВ «Ольф», а вантажівку для вивезення сміття надало державне сільськогосподарське підприємство «Хортиця».

21.06.2007 Звернення генерального директора Національного заповідника "Хортиця" Костянтина Сушка

Звернення

до усіх, хто вміє не лише

чути, а й слухати і діяти

 

Шановні співвітчизники!

 

            Упродовж двох останніх літ, відтоді як я очолив Хортицький заповідник, багато хто із вас не без напруження спостерігав за змінами, які почали відбуватися на благословенному острові. А воно й було за чим спостерігати. Насамперед, за вказаний час вдалося (на 40-му році існування заповідника) отримати Державного акта на право користування усією землею Хортиці та прилеглих островів. Далі: створено три меморіально-туристичні об'єкти ("Тарасова Стежка", "Скіфський стан", "Протовче"); кількість служби охорони збільшено більше, ніж утричі, що дозволило контролювати 80% острова; видано близько двадцяти видів друкованої продукції; відремонтовано адмінбудинок (вперше за 23 роки його функціонування); розпочато берегоукріплювальні роботи. На Хортиці вже не лунають постріли браконьєрів, наведено порядок у плавнях.  Та  головне: вдалося зламати психологічний стереотип, що буцімто заповідник у межах потужного індустріального міста неможливий. Можливий! Він уже є, розвивається і розвивався б іще швидше, якби ...

            Якби ж...

Коли 04.04. 2005 року я став до керівництва заповідником, то сподівався, що мій авторитет (адже до директорства я написав більше 200 статей і нарисів про Хортицю, 6 книжок, мене, як дослідника острова, усі знають) відчинятиме переді мною не лише двері високих кабінетів, а й серця їхніх господарів. На жаль, так не сталося. Двері відчиняли, мені пропонували чай, каву, а нерідко й до кави, були зі мною зовні люб'язними і ввічливими (ще б пак, подейкують, що Сушко – людина Президента України!), але, в очах я бачив холод. А в конкретних діях на благо Хортиці –  бойкот. Серця цих людей, від яких все ще так багато залежить у нашому житті, залишалися глухими і холодними. Бо таким місцевим владцям – як і 20, 15, 10, 5 літ тому –  Хортиця чужа. Декому навіть ворожа. Вони не сприймають Національної Святині, а Національна Святиня не сприймає їх. А тому вони шкодять цій землі. Одні спідтишка, не допомагаючи, інші – відкрито здійснюючи тиск на генерального директора.

             Власне кажучи, попри відвертий бойкот, все ж мене формально досить  довго терпіли. Дали можливість чимало чого зробити, втілюючи в життя Указ Президента України Віктора Ющенка "Про додаткові заходи щодо розвитку Національного заповідника "Хортиця" від 29.04.05р., а відтак – отримати восени минулого року Грамоту Верховної Ради і медаль, медаль "За розвиток Запорізького краю", ще кілька медалей та низку інших грамот і дипломів. Та на початку поточного року терпець увірвався.

Раптом посипалися докори: на острові сміття, на Хортиці пожежі, і т.д., і т.ін. Стоп! А хіба у славному Запоріжжі немає сміття (до речі, на Хортиці, попри все, його значно менше!)? Хіба область, вся Україна не палають у стихійних пожежах? Усі ці "недоліки" – не мої прорахунки, а відлуння нашої МЕНТАЛЬНОСТІ, яку враз мені змінити не під силу. А тому, нешановні мої "опоненти", дивіться ширше, розмірковуйте глибше, дихайте рівніше і зверніть увагу на благотворні зміни, які відбуваються на Хортиці.

            До лютого ц.р. начебто звертали, та раптом перестали. Натомість натхненно почали чіплятися до дріб'язкового, а деякі ЗМІ їм у цьому стали сприяти. І що знаменно: розповсюджуючи про мене брехню, не друкують мої спростування! До Києва та в  місцеві владні і правові структури полетіли листи-доноси (інакше я не можу їх назвати) як від "громадських організацій" так і від деяких, політично не зовсім зорієнтованих, посадовців. Суть доносів: на Хортиці – "беспредел", відтак треба негайно знімати Сушка.

Прикрий не стільки цей ґвалт сам по собі, як те, що "в умах" деяких наших патріотів він знаходить гарячий відгук, і негатив навколо мене посилюється. І це в той час, коли три комісії КРУ (остання завершила перевірку два тижні тому) жодних зловживань у моїй роботі не виявили. Власне, загалом розчарованою повернулася до Києва (09.06.2007р.) і міністерська комісія, створена у відповідь на численні доноси на мене, не знайшовши підтвердження багатьом моїм "злісним зловживанням". Дріб'язки? На Хортиці вони на кожному кроці, і за бажанням дуже легко зробити із мухи слона. Я переконаний: правових підстав для мого звільнення з посади НЕМАЄ!

            Проте є політичні. Перше: генеральний директор Національного заповідника "Хортиця" Костянтин Сушко, згідно Генерального плану, облаштовує Хортицю саме в національному , в УКРАЇНСЬКОМУ дусі. Через увічнення факту перебування Тараса Шевченка на Хортиці улітку 1843 року; через відновлення історичного природного ландшафту; через установлення пам'ятника Писанці, Скіфському казану, – цим праукраїнським раритетам, – через відновлення курганів (стародавніх могил наших предків). Це не сприймається посадовцями, вороже налаштованими до всього українського. По-друге, Костянтин Сушко не пускає на благословенний острів, котрий є ВЛАСНІСТЮ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ, тобто власністю усіх нас, шановні співвітчизники, олігархів, у яких свої, прихватизаторські, інтереси до цієї землі. В Україні твориться безпрецедентний розпродаж землі, а тут, між Новим і Старим Дніпром стільки її гуляє! Сушко не поступається (а мені радять, пропонують, навіть погрожують!) жодним квадратним метром, овіяною козацькою та арійською славою унікальної території. Відтак треба усунути непоступливого директора  і натомість поставити аморфного, а ось тоді ( саме тоді!) ми дамо кошти: і на ремонт шляхів, і на облаштування автостоянок, навіть на спорудження сяких-таких монументів, а то й музеїв не поскупимося, але... Дайте і нам можливість мати на Хортиці свій інтерес! У вигляді того ж ресторанчика, готелю, казино, супер-сауни, навіть аеродрому (серед моїх "доброзичливців" є автор і такого геніального проекту). Отоді на Хортиці буде порядок. Проте, не для всіх, а для "ОБРАНИХ". 

            Шановні українці, вся справа у землі! Я занадто енергійно взявся облаштовувати священну Хортицю ДЛЯ ВСІХ НАС, і це декого глибоко стурбувало. А тому – тиснуть на мене, я ж терплю, хоча не скажу, що мені це подобається. Це забирає час, нерви, руйнує здоров'я, та я відступати не збираюсь. Безпідставні претензії на свою адресу рішуче відмітаю, хто б їх не висував. За останні три з лишком десятиліття я так злився з островом, що маю право запевнити: хто воює зі мною, той веде нікчемну кампанію з Хортицею, а такі речі Провидіння не прощає. Я впевнений у собі, у своїх силах, у тому, що роблю святу справу, бо давно сповідую гасло, втілене на двох бігбордах заповідника: "Є Бог! Є Хортиця!! Є Україна!!!"

25.05.2007 Хортицю оберігатимуть козаки

 

22 травня неподалік від пам'ятника Українській Писанці біля  підрозділу Кінної міліції пройшло урочисте відкриття двох нових скульптур. Вони втілили образ козаків.

Найяскравіші сторінки історії острова Хортиця пов'язані з часами мужності і звитяги – добою козацтва. І не даремно славетний острів овіяний легендами і переказами, що пов'язані з іменами славних лицарів запорозьких. Багато балок і урочищ, джерел та хортицьких скель названі на честь доблесних вояків: Наумова  та Совутина балки, урочище Сагайдачного, Козацька криниця, о. Розстебин... Уже за новітніх часів встановлено чималу кількість пам'ятних знаків, які пов'язані з козацтвом, популярним серед запоріжців та гостей Запоріжжя  є Музей історії запорозького козацтва і не меншої популярності набуває нещодавно відкритий для відвідувачів  історико-культурний комплекс "Запорозька Січ". Серед дослідників острова існує думка, що на священній землі була збудована перша Хортицька Січ. Так чи інакше, але острів завжди перебував під пильною увагою та захистом запорожців.

Ідея відтворити образи захисників легендарного острова втілилася у двох скульптурах, що зображують козаків на чатах. Пильно вдивляються вони у далечінь, пильнуючи  ворога та ніби-то ведуть тиху розмову один з одним про минулі бої та перемоги.

Скульптури виконані з бетону запорізьким майстром                 Сергієм Каніщевим. Це вже не перша його робота (нещодавно на острові встановлено пам'ятні знаки Українській Писанці та Скіфському Казану). Висота скульптурних зображень козаків-воїнів становить близько 1,75 м. А тривали роботи протягом двох місяців. 

Двоє козаків на чатах – перша пара скульптур із серії (скіфи, русичі), які мають стояти уздовж шляху, у напрямку до Протовчого.

18.05.2007 Не забудьте прибрати після себе сміття!

Національним заповідником «Хортиця» (відділ охорони природи, відділ режиму 17 травня 2007 року) спільно з міським центром зайнятості було проведено акцію з прибирання о. Хортиці від сміття.

У акції брало участь 150 чоловік. Було прибрано територію уздовж автошляху від мосту Преображенського (що веде на лівий берег) до арочного мосту, а також узбережжя від арочного мосту до б. Совутиної, територію  прилеглу до музею історії Запорозького козацтва та історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» та шляхи що ведуть до них від траси.

В результаті акції було зібрано та вивезено 1 вантажний автомобіль сміття.

03.05.2007 Вісім самоскидів сміття -- такий результат трьох суботників, проведених на Хортиці

Близько восьми самоскидів  сміття – такі результати трьох  суботників, які провели на території острова Хортиці учні запорізького педагогічного коледжу, працівники ТМ "Хортиця" та безробітні.

Перший суботник провели учні педагогічного коледжу. Вони розвішали шпаківні  біля Музею історії запорозького козацтва та прибрали територію вздовж  траси, від моста Преображенського до зупинки  ЦІМЕЖ.

Другий – ініціював центр зайнятості м. Запоріжжя. Безробітні озброївшись пакетами для сміття прибрали величезну територію: дорогу від Аркового до Преображенського мосту,  навколо Музею історії запорозького козацтва та узбережжя від Музею до балки Совутиної. Результат – один самоскид  сміття.

Урочище Вирву на Правому березі, територію вздовж залізничної дороги, де розташовані селища Запорозька Січ, Старий Дніпро завзято прибирали  працівники ТМ "Хортиця". Сім  вантажівок сміття, яке залишили після себе відпочиваючі відвезли на полігон.

 

28.04.2007 Заступник голови Державної служби з питань культурної спадщини зустрілася з працівниками заповідника.

Протягом 25, 26 квітня у Запоріжжі перебувала заступник голови Державної служби з питань національної культурної спадщини Марина Громова та директор Інституту пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури і туризму Олена Сердюк, зокрема вони відвідали Національний заповідник "Хортиця". Під час відвідування острова Марина Громова, яка опікується усіма заповідниками України, зустрілася з працівниками Національного заповідника "Хортиця". На зустрічі вона зазначила, що метою її приїзду є спілкування, ознайомлення з бідами та проблемами заповідника,  щоб у подальшому мати змогу допомоги у їх вирішенні. На жвавому обговоренні, яке відбулося у актовій залі адміністративної будівлі  працівники запропонували вирішити ряд наступних проблемних питань:

-                           виділити кошти на облаштування території Хортиці (у цьому році на ці роботи виділено з бюджету всього 120 тисяч грн.);

-                           надання фінансування  будівництва ІКК "Запорозька Січ";

-                           виділити кошти на музеєфікування історичних  пам'яток, які було знайдено на острові під час археологічних розкопок.

-                           організувати постійну сумісну роботу охоронного підрозділу заповідника (30 чоловік) з працівниками  міліції або ж надати охоронцям статус державних інспекторів;

-                           вирішити транспортну проблему острова (немає постійного сполучення острова з містом), що  сприяло б збільшенню потоку екскурсантів.

На зібранні пролунало і питання, яке стосується того, що деякі місцеві ЗМІ подають як конфлікт у заповіднику. Вислухавши нарікання деяких працівників заповідника на непрофесійність генерального директора заповідника Костянтина Сушка, Марина Громова наголосила: "Ми приїхали сюди поспілкуватися, дізнатися про ваші біди, проблеми, а не розбирати внутрішні конфлікти, ви повинні вирішити це самостійно, не потрібно виносити "ссор из избы".

Всі пропозиції, які було висловлено на зібранні Марина Громова зафіксувала. І під кінець розмови вона зауважила: "Я буду дуже частою гостею у вашому заповіднику. Усі висвітлені вами питання я вислухала і буду допомагати у їх вирішенні".

Також заступник голови Державної служби з питань національної культурної спадщини висловила думку, щодо створення на острові Хортиця загальнодержавної програми, подібної до Державної програми
"Золота підкова Черкащини", яка надасть можливість
 здійснити науково-методичні, архітектурно-реставраційні, культурно-просвітницькі та фінансово-економічні заходи для забезпечення збереження, використання та популяризації пам'яток, розвитку заповідника та відкриття нових туристичних маршрутів, створення сучасної туристичної інфраструктури.

25.04.2007 На острові Хортиця оселилися кіммерійці

    

                                         

Музей кам'яних витворів, який знаходиться на  території меморіально-туристичного комплексу "Скіфський стані("Зорова Могила"), поповнився новими експонатами.

Кам'яний ящик доби бронзи з дитячого поховання, постамент під скіфську скульптуру, кам'яне корито для прання, надгробок тюркського походження, і найцікавіше, дві скульптури кіммерійських часів (!) подарував Національному заповіднику відомий український археолог, скіфолог, вихованець знаменитого археолога Бориса Мозолевського, кандидат історичних наук, працівник інституту археології Сергій Полін. Працівники Національного заповідника "Хортиця"  привезли цінні дарунки до заповідника. із с. Шолохова,  (Нікопольський район, Дніпропетровська область).

З історичних джерел відомо, що кіммерійських стел на Україні і суміжних територіях нараховується трохи більше десяти зразків.  Вони дуже своєрідні і мало подібні до скульптур скіфської¸ ранньослов'янської та ін. епох.  Основна їх особливість – ледь виявлена антропоморфність. Кіммерійці зображували на кам'яних обелісках окремі знаки або ж намисто, кружки, клиновидні та інших фігури, або ж портупейні пояси і висячі на них предмети озброєння – кинджал та меч, лук у налучнику і брусочок для заточування металевих знарядь. Саме тому кіммерійська кам'яна скульптура довгий час у науці не була відома, хоча її зразки знайдені на Україні  були ще на початку ХХ століття.

Зараз, дві рідкісні кіммерійські скульптури прикрашають Музей кам'яних витворів на "Скіфському стані"("Зорова Могила"). І всі бажаючі можуть не тільки подивитися, а й доторкнутися  до історичних пам'яток, що залишили нам наші предки.                                      

 

             1 2
На головну сторінку На початок сторінки
copyrights © 2006 www.hortica.org.ua