На головну сторінку  На головну сторінку
Написати
лист  Написати лист
 Добавить в избранное

Проекти

Згідно концепції розвитку Національного заповідника "Хортиця" та для розширення можливостей заповідника по створенню індустрії відпочинку і туризму планується провести реекспозицію існуючого Музею історії, запорозького козацтва і здійснити будівництво історико-культурного комплексу "Запорозька Січ".
,, Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ" покликаний стати .науково обґрунтованою моделлю, військового та адміністративно-політичного центру запорозького козацтва, який разом, з тим буде давати повну уяву про матеріальну і духовну культуру запорозького козацтва на всьому історичному періоді його існування.
Комплекс "Запорозька Січ", поєднає в своєму складі музейно-експозиційні та рекреаційні об'єкти, головними функціями яких будуть організація і проведення тематичних екскурсій, творчих виставок по козацькій тематиці та народних промислах, проведення наукових конференцій, симпозіумів, та семінарів з питань історії запорозького козацтва та етнографічних свят, різноманітних карнавалів, фестивалів, ярмарок.
На території  історико-культурного  комплексу   "Запорозька Січ" планується    будівництво   діючої , церкви,    де    будуть    експонуватись, оригінальні  православні реліквії.  Окрім цього,  в експозиції церкви на великі релігійні  свята «Різдво»,  «Пасха»,  «Покрова»,  «Тризна» тощо, будуть проводитись богослужіння. Діюча церква покликана стати центром духовного виховання молоді.
 Історико-культурний . комплекс "Запорозозька Січ", має бути продовженням експозиції" Музею історії, запорозького козацтва і за своєю структурою підпорядковується заповіднику на правах відділу.
В приміщеннях Музею історії запорозького козацтва та історико-культурпого комплексу "Запорозька Січ" передбачається відкриття сувенірних крамниць, де відвідувачі заповідника будуть мати можливість придбати друковану продукцію або сувеніри. Також в одному з об'єктів комплексу "Запорозька Січ" планується відкриття, художньо-мистецького виставочного салону.
    Концепцією розвитку заповідника також передбачається створення системи нових експозиційних центрів: а   Музей судноплавства та суднобудівництва,  а, Музей природи, а . Музей археології.      
Музей судноплавства та суднобудівництва планується розташувати на території с. МВО-7, яке зноситься у 1-у чергу у зв'язку з будівництвом нових мостових переходів.
Експозиція майбутнього музею буде відображати процес розвитку річкового судноплавства, розкривати роль р. Дніпро як важливої комунікаційної артерії України та роль запорозького козацтва у розвитку річкового судноплавства і суднобудування.
Цікавим об'єктом екскурсійного показу стане Музей природи. Він буде включати в себе:
- балки з байрачними лісами і степовими схилами;
- степові   ділянки   (курганне   поле,   еталонна. Ділянка   степу   в   районі б.Наумової);
- скелясті   виходи   гранітів  (о.   Байда,  о.   Три   Стоги,   скелі   Середня, Близнюки, Рогози);
- висячі болота (центральна частина західного узбережжя о. Хортиця).
Озерні комплекси південної плавневої частини о. Хортиця належать до об'єктів природно-заповідної зони, тому доступ екскурсантів туди заборонений. Огляд особливо мальовничих місць, пам'яток природи, які входять в природно-заповідну зону, будуть здійснюватися з прилеглих територій (земель) рекреаційного призначення.
На об'єктах природно-заповідної зони планується проведення обмежених наукових досліджень.
Музей археології планується створити так званим музеєм під відкритим небом. До його складу передбачається віднести велику кількість об'єктів культурної спадщини, а саме:
- фортифікаційні укріплення 18 ст. (в районі б. Наумової та урочища
Вирва);
- козацькі городища;
- скіфське городище (Совутина скеля);
- Запорозька корабельня 18ст.
- укріплення 16 ст. на о. Байда;
- культові  споруди  доби  бронзи  та  скіфів  (святилище  поблизу  б.
Совутина та кургани в районі полів фільтрації);
- поселення доби бронзи (б. Генералка);
- „Царська Пристань" (урочище Вирва);
- середньовічне поселення „Протовче".
Окрім того, для експонування великої кількості археологічних знахідок, які виймаються з землі під час розкопок, пропонується створити відділ Музею археології у капітальній будівлі (на базі споруд інституту механізації тваринництва). Там, у систематизованому вигляді, будуть експонуватися знахідки різних епох, починаючи від найдавніших (доба палеоліту, мезоліту, неоліту) і закінчуючи XX ст. Така пропозиція обумовлена ще й тим, що музей історії міста Запоріжжя було перепрофільовано в Музей історії запорозького козацтва, у зв'язку з чим змінилася його експозиція.
Ще одним об'єктом екскурсійного показу стане майдан „Козацьке коло", де планується відтворення козацького сторожового форпосту. Від „Козацького кола" вздовж пішохідного маршруту по північно-східній частині о. Хортиця передбачається спорудження пам'ятників та пам'ятних знаків видатним козацьким ватажкам.
Для розвитку туризму на території о. Хортиця планується використовувати можливості ландшафту острова, що дозволить реалізовувати такі напрямки туризму, як:
- пішохідний;
- гірський з елементами альпінізму;
- велосипедний;
- кінний;
- лижний;
Для цього планується обладнати території балок Совутита, Молодняга, бази відпочинку ВАТ „Запоріжсталь", скелі північно-західного узбережжя, території відновлених ландшафтів.
Всі вказані вище види туризму повинні здійснюватися згідно існуючих вимог до їх проведення.
З метою здійснення контролю за використанням мешканцями міста території заповідника та дотриманням заповідного режиму о. Хортиця передбачається розробка та впровадження турів типу „походів вихідного дня".
Для задоволення рекреаційно-оздоровчих і культурно-пізнавальних потреб відвідувачів планується розробка нових екскурсійних турів і розширення мережі екскурсійних маршрутів по території заповідника та в акваторії р. Дніпро, як в історичному, так і в екологічному напрямку та створення екскурсійного бюро Національного заповідника „Хортиця" в районі зупинки міського транспорту „Турбаза".
Для поліпшення рекреаційної системи на о. Хортиця та створення умов для ефективного використання рекреаційних ресурсів території заповідника на базі існуючих рекреаційних установ передбачається:
- створення зон короткочасного відпочинку;
- проведення роботи по благоустрою пляжів;
поновлення та реконструкція мережі існуючих автозупинок пішохідних доріг для розвитку туризму;
- часткове перепрофілювання існуючих закладів в готелі для туристів з
підвищеним рівнем комфорту (молодіжний комплекс „Славутич);
перебазування приміщення кінного театру „Запорозькі козаки" в район
оздоровчого комплексу ВАТ „ЗТЗ";
створення яхт-клубів (на базі існуючих водних станцій та причалу в урочищі Вирва).
Весь спектр вищевказаних послуг, що пропонується, буде діяти в поєднанні із захистом та охороною природно-історичного середовища і основними напрямками діяльності заповідника.
На головну сторінку На початок сторінки
copyrights © 2006 www.hortica.org.ua